Dnia 23.05.2018 roku w Filii Bibliotecznej w Ościsłowie odbyły się zajęcia edukacyjne dla grupy dzieci z punktu przedszkolnego przy Szkole podstawowej w Ościsłowie. W zajęciach udział wzięło 15 przedszkolaków wraz z paniami Martą Perczyńską i Dominiką Jasińską. Na zajęciach gościliśmy również panią Urszulę Wróblewską kierownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Glinojecku. Celem zajęć było pokazanie dzieciom mądrego i umiejętnego współżycia z przyrodą na przykładzie łąki.
Łąka ukwiecona, z dużą ilością traw, naturalna kipi obfitością i różnorodnością roślin i zwierząt. Taka właśnie łąka powitała nas w pobliżu szkoły podstawowej. Na początek wspólnie omówiliśmy co widzimy i czujemy po przyjściu na łąkę. Mówiliśmy o roślinach jakie tu rosną a przedszkolaki podczas obserwacji odpowiadały na pytanie dotyczące wyglądu łąki. Następnie maluchy obejrzały fotografie najpopularniejszych roślin takich jak: rymianek, mniszek lekarski, babka zwyczajna, koniczyna łąkowa, szczaw zwyczajny, oset, chaber bławatek, mak i innych, by potem same mogły je odnaleźć. Dzieci bardzo dobrze poradziły dobie z tym zadaniem odnajdując większość omówionych gatunków traw i roślin.
Łąka jest domem różnorodnych, w większości bardzo małych zwierząt. Podczas zajęć zwracaliśmy uwagę na to jak należy się zachowywać na łące by jej mieszkańcy za bardzo nie odczuli naszej obecności. Większość mieszkańców łąki to owady. Kilkoro przedstawicieli tej grupy omówiliśmy na przykładach podając ich najważniejsze cechy i role jakie odgrywają. Nie zabrakło więc biedronki, pasikonika, pszczoły, trzmiela, motyla czy mrówki łąkowej. Następnie dzieci zostały podzielone na grupy i brały udział w zabawie poszukującej z lupami „Mieszkańcy łąki". Każda grupa miała za zadanie odnaleźć jak najwięcej mieszkańców.
Następnie wróciliśmy na koce i zastanawialiśmy się jakie łąka ma znaczenia dla nas oraz dla zwierząt. Łąka to nie tylko kawałek ziemi porośniętej różnymi gatunkami rośli. To dom dla wielu małych zwierząt i owadów. To również stołówka dla ptaków. To także pastwiska dla bydła domowego i dzikich zwierząt. Dlatego nie możemy traktować łąk jak wysypisk śmieci czy wypalać traw co jest bardzo szkodliwe i niszczące dla ekosystemu.
Na koniec zajęć zasiedliśmy wszyscy na kocykach do wspólnego pikniku, dzieci zajadały się owocami przyniesionymi z domu i słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez bibliotekę.