HISTORIA MIEJSKO-GMINNEJ BIBLIOTEKI W GLINOJECKU
Pierwsza biblioteka działała w Glinojecku już w latach osiemdziesiątych XIX w. W okresie międzywojennym funkcjonowały równolegle aż trzy biblioteki: Urzędników Cukrowni „Izabelin”, Związku Zawodowego przy Cukrowni „Izabelin” oraz stowarzyszeń katolickich.
W 1957 r. z inicjatywy Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Ciechanowie utworzona została w Glinojecku pierwsza Publiczna Biblioteka jeszcze jako Gromadzka, która dała początek dzisiejszej Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej. Początki Biblioteki były skromne, mieściła się ona w prywatnej izbie przy ulicy Ciechanowskiej zajmując niewielki lokal o powierzchni 20 m2. Pierwszym jej pracownikiem był miejscowy nauczyciel Bogdan Wysocki, pracował od dnia powstania placówki do końca października 1963 r. Swoją pracę w bibliotece rozpoczynał od 833 woluminów. W 1963 r. nastąpiło połączenie bibliotek: fabrycznej i publicznej. Cukrownia nadal pomagała bibliotece zarówno w sprawach lokalowych, jak i zakupie książek.
W listopadzie 1963 r. Biblioteka została przeniesiona do budynku hotelu „Mazowsze” Cukrowni „Izabelin”. Zajęła wspólnie ze świetlicą pomieszczenie o pow. 30 m2. W latach 1963-1966 kierownictwo nad Gromadzką Bibliotekę Publiczną objął Stanisław Bronowski, pełniąc jednocześnie funkcję świetlicowego w hotelu „Mazowsze”. W latach 1966 - 1970 w bibliotece pracowała Irena Dąbrowska, następnie przez kolejne 5 lat (1970 - 1975) Janina Wasilewska.
Od 1 stycznia 1973 r. placówka przejmuje nazwę i funkcje Gminnej Biblioteki Publicznej. Pod jej nadzorem pracują dwie filie biblioteczne w Ościsłowie i w Malużynie oraz 10 punktów bibliotecznych w mniejszych wsiach: Zalesie, Żeleźnia, Wkra, Wólka Garw., Garwarz Nowy, Juliszewo, Faustynowo, Luszewo, Garwarz Stary, Szyjki Nowe. W 1975 r. placówka uzyskuje samodzielny lokal (następuje powiększenie metrażu lokalu dotychczas użytkowanego), a kierownictwo obejmuje Bożena Socińska.
1 grudnia 1978 r. placówkę objęła Teresa Gadomska, od 1993 r. zarządzała nią jako Kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Glinojecku z filiami w Ościsłowie i Woli Młockiej. Oprócz kierownika na stanowisku bibliotekarza od 1 września 1981 r. pracowała jeszcze Wanda Betlewicz. Przełom lat 1991 - 2004 był bardzo trudny dla biblioteki, zaznaczyły się największe kłopoty lokalowe placówki – Biblioteka wówczas kilkukrotnie zmieniła swoją siedzibę. W 2006 r. rozpoczęto komputeryzację Biblioteki i tworzenie katalogów książkowych w bazie komputerowej.
Od 1 października 2011 r. funkcje Kierownika Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Glinojecku sprawuje Urszula Wróblewska, na stanowisku bibliotekarza pracuje Ewa Czubak oraz w latach 2013 – 2015 Anna Kalińska-Orłowska, w Filii Bibliotecznej w Ościsłowie pracuje Patrycja Kruszewska, a w Filii Bibliotecznej w Woli Młockiej pracuje Agata Drążkiewicz. Wszyscy staramy się spełniać oczekiwania czytelników oraz kreować jak najlepszy wizerunek MGBP. Biblioteka dysponuje obecnie 17 295 woluminów i 13 372 woluminów na filiach, stale poszerzając swoją ofertę dla czytelników. Użytkownicy biblioteki mają w czytelni dostęp do stanowisk komputerowych i bezpłatnego internetu. Aktualnie w Bibliotece funkcjonuje katalog komputerowy.
Ze względu na brak odpowiedniego lokalu Glinojecka Biblioteka 8 razy w swojej historii zmieniała siedzibę, mieściła się: w prywatnej izbie przy ulicy Ciechanowskiej (1957 – 1963), w hotelu „Mazowsze” Cukrowni „Izabelin” (1963 – 1991) w Urzędzie Gminy Glinojeck (1991 - 2000), w Ośrodku Zdrowia (2000 – 2003), w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury (2003 – 2004), następnie powróciła do powiększonego lokalu przy ulicy Ciechanowskiej 10 (10.2004 – 11.2013), na okres tymczasowy w jednej z klas Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Glinojecku (12.2013 –08. 2015) i obecnie od 11 sierpnia 2015 r. w odrębnym lokalu przy ulicy Płockiej 20 A.
Patrząc na pięćdziesiąt osiem lat działalnoścki Glinojeckiej Biblioteki Publicznej uświadamiamy sobie, jak długą drogę przebyliśmy. Z placówki o bardziej niż skromnych warunkach lokalowych i małym księgozbiorze nasza biblioteka przeistoczyła się w instytucję nowoczesną, o szerokiej ofercie usługowej skierowanej do każdej grupy użytkowników, przyjazną niepełnosprawnym, stale się rozwijającą. Dziś trudno sobie wyobrazić Glinojeck bez Glinojeckiej Biblioteki Publicznej: jest ona nie tylko skarbnicą spuścizny intelektualnej regionu i miasta, ale też częstym miejscem spotkań lokalnego społeczeństwa.
Wszystkich zainteresowanych działalnością Biblioteki zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej oraz zaznajomienia się ze zbiorami biblioteki.