Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Biblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

Zajęcia dydaktyczno-instruktażowe z pierwszej pomocy

DSC 0031małeW dniu 13.06.2017r w zawiązku ze zbliżającymi się wakacjami odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ZSO w Ościsłowie z inicjatywy Filii bibliotecznej. W zajęciach udział wzięło łącznie 64 uczniów z punktu przedszkolnego, zerówki i klas I –III wraz z wychowawcami. Zajęcia poprowadził pan Mariusz Rokicki ratownik medyczny z Płońska.

 

Ratownik medyczny to osoba wykonująca zawód uprawniający ją do udzielania świadczeń zdrowotnych w szczególności w sytuacji nagłego bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia Ratownik medyczny ma rozległą wiedzę medyczną potrafi odczytać EKG, resuscytować, podawać leki świetnie zna anatomię i techniki ratownicze poza tym uczy się psychologii, dydaktyki bądź trenuje na basenach czy halach sportowych.

Pan Mariusz rozpoczął zajęcia od odtworzenia piosenki: Śpiewające Brzdące- Ambulans, która miała pomóc dzieciom w zapamiętaniu i utrwaleniu numerów alarmowych 999 i 112. Następnie omówił z dziećmi sposoby udzielania pierwszej pomocy poszkodowanemu. Mówił, w jaki sposób sprawdzić, czy osoba poszkodowana jest przytomna i co robić, jeżeli w miejscu wypadku nie ma dorosłego. Dzieci na zajęciach uczyły się jak za pomocą trzech zmysłów ( słuch, wzrok, dotyk) sprawdzić, czy nieprzytomny poszkodowany oddycha. Pan Mariusz pokazał również dzieciom jak ułożyć poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej by spokojnie i bezpiecznie doczekać przyjazdu karetki pogotowia. Z pomocą fantomu, pokazał dzieciom jak powinna wyglądać resuscytacja rannego. Potem każdy uczeń ćwiczył umiejętność prawidłowego uciskania klatki piersiowej. Na koniec pokazał dzieciom co robić w przypadku gdy ich kolega lub koleżanka się zakrztusi.

Bardzo serdecznie dziękujemy panu Mariuszowi za przyjazd i poprowadzenie zajęć. Mamy nadzieję, że uczniowie będą potrafili odpowiednio reagować w obliczu wypadku, czyli będą umieli prawidłowo wezwać pomoc przez telefon oraz wykonać proste czynności przy osobie poszkodowanej.

Wszystkim uczniom życzymy zdrowych, spokojnych i bezpiecznych wakacji.