Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Biblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

Historia książki- droga książki "od autora do czytelnika"

SAM 0081- historia książkiDnia 06.04.2016 roku w Filii Bibliotecznej w Ościsłowie odbyła się lekcja biblioteczna z klasą V z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Ościsłowie. Zajęcia były podzielone na dwa bloki tematyczne. Pierwsza część poświęcona była historii polski druga zaś drodze książki od pisarza do czytelnika w XXI wieku. W lekcji udział wzięło 10 dzieci wraz z panią Elżbietą Niszczotą nauczycielem języka polskiego i bibliotekarzem w ZSO.

W pierwszej części spotkania omówiliśmy historię książki zaczęliśmy od tak zwanej „żywej książki” czyli człowieka, następnie mówiliśmy o piśmie obrazkowym, klinowym, hieroglificznym rozmawialiśmy o zwojach, których używali Grecy czy rzymianie. Potem poznaliśmy pergamin i kodeks, które wyparły zwój. Następnie omówiliśmy książki średniowieczne, które były przepisywane ręcznie przez co były bardzo kosztowne. Charakteryzowały się bogactwem ilustracji i pięknem opraw stąd zapoznanie z pojęciami iluminacja, iluminator, inicjał i nazwami oprawa sakwowa, złotnicza czy kopertowa. Przełomem w produkcji książek było wynalezienie przez Jana Gutenberga w XV wieku metalowej formy do odlewania czcionek, która pozwoliła na rozwój cywilizacji. Potem mówiliśmy o kształtowaniu się książek w XVI- XVIII wieku i o książkach drukowanych w XIX i XX wieku . Podsumowaniem pierwszej części był krótki filmik dotyczący historii książki mający na celu utrwalenie przekazanych wiadomości.

Druga część spotkania poświęcona była drodze książki od pisarza do czytelnika. Omówiliśmy po kolei etapy powstawania książki. Zaczęliśmy od autora, potem rozmawialiśmy sposobach zapisywania tekstu, gdzie obecnie najpopularniejsze jest pisanie za pomocą klawiatury komputera. Następnie powiedzieliśmy sobie kim jest wydawca. Mówiliśmy też o redakcji, gdzie książka przygotowywana jest do druku czyli ustalana jest wielkość druku, rodzaj oprawy, ilustracje. Potem mówiliśmy o drukarni i introligatorni. Rozmawialiśmy o tym czym zajmuje się korektor, ilustrator i grafik. Wyjaśniliśmy różnicę między biblioteką a księgarnią. Następnie uczniowie obejrzeli film pokazującypowstawanie woluminów w introligatorni pokazujący krok po kroku składanie książki.

Uczniowie klasy V wykazali się dużą wiedzą dotyczącą historii książki przez cały czas brali czynny udział w lekcji przez co upłynęła ona w miłej i przyjaznej atmosferze Na koniec spotkania każdy uczeń otrzymał zakładkę do książki propagującą akcję „Czytam w podróży …Herberta” zachęcającą do czytania.