Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Biblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

Uroczyste obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej w Glinojecku

1amałeW sobotę 15 sierpnia w Kościele Parafialnym p.w. Chrystusa Odkupiciela w Glinojecku odbyły się obchody 100 rocznicy Bitwy Warszawskiej określanej mianem „Cudu nad Wisłą" – bohaterskiej obrony Warszawy i odwrócenia przez polskich żołnierzy losów wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Organizatorem wydarzenia była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku. Honorowy patronat nad wydarzeniem sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck oraz Proboszcz Parafii Św. Stanisława B.M. w Glinojecku. Bitwa Warszawska uznawana jest za jedną z osiemnastu przełomowych bitew w historii świata. Zadecydowała o zachowaniu niepodległości przez Polskę i przekreśliła plany rozprzestrzenienia komunizmu na Europę Zachodnią. Przywódca bolszewików Włodzimierz Lenin nazwał ją „ogromną porażką" swoich sił. 15 sierpnia to też Święto Wojska Polskiego oraz Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. W tym szczególnym dniu modliliśmy się w intencji Ojczyzny, aby Polacy zawsze mogli żyć w pokoju, a nasz kraj nigdy nie doznał więcej wojen i prześladowań.


     Podczas uroczystości modlitwą zostali objęci także śp. uczestnicy wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku pochodzący z Glinojecka i okolic:
Antoni Józefkowicz, Wacław Drozdowski, Walenty Gral, Wacław Szerszeński, Zygmunt Schnejder, Czesław Kazimierzewski, Zygmunt Broniewski, Jan Koperski, Wacław Bielski, Ignacy Gęmbicki, Roman Piątkowski, Bolesław Kędzierski, Grzegorz Grabowski, Feliks Włodarski, trzech synów nieznanych z imienia, dyrektora cukrowni Izabelin Maksymiliana Łepkowskiego. Niech dobry Bóg przyjmie ich ofiary walki.
     W związku ze świętowaniem jednego z najważniejszych zwycięstw oręża polskiego na wydarzenie zostały przygotowane następujące inicjatywy przybliżające kartę naszej lokalnej historii oraz kraju:
- Uroczysta Msza Św. w intencji Ojczyzny zakończona Apelem Jasnogórskim;
- Okolicznościowa publikacja pt. Gmina Glinojeck (dawniej Młock) w okresie wojny polsko-bolszewickiej w 1920 r. przygotowana przez Urząd Miasta i Gminy w Glinojecku;
- Wystawa pt. „Bitwa Warszawska. Stulecie zwycięstwa". Ekspozycja przypomina najważniejsze fakty i postacie związane z historią wojny polsko-bolszewickiej, jej przyczynami, przebiegiem i skutkami oraz lokalnych bohaterów tych wydarzeń. Wystawę przygotowała lokalna Fundacja Tak dla Rodziny oraz Redakcja Glinojeck Info;
- Uroczystość obchodów uświetnił Recital Patriotyczny w wykonaniu warszawskiego artysty: autora, kompozytora, wokalisty i gitarzysty Kuby Michalskiego;
- Komentarz historyczny do wydarzenia wygłosił Burmistrz Miasta i Gminy Glinojeck Łukasz Kapczyński. Na koniec uroczystości Włodarz miasta przekazał ne ręce GMG Freewind symboliczny znicz i kwiaty, który złożono na grobie uczestnika wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku - Wacława Bielskiego spoczywającego na Parafialnym cmentarzu.
     Idea wydarzenia miała wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia Bitwy Warszawskiej. Ten wspólny mianownik jakim jest polskość i postawa patriotyczna zjednoczył i zespolił naszą lokalną społeczność wokół wspólnych celów i wspólnych wartości. Modląc się za naszą Ojczyznę, uświadamiamy sobie jak wiele zawdzięczmy naszym przodkom.
Kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Glinojecku składa serdeczne podziękowania sprawującym patronat nad wydarzeniem Burmistrzowi Miasta i Gminy Glinojeck oraz Proboszczowi glinojeckiej parafii za współorganizację przedsięwzięcia. Szczególne podziękowania kieruję również do partnerów i osób zaangażowanych w oprawę niniejszego wydarzenia: Fundacji Tak dla Rodziny, Redakcji Glinojeck Info, Kołom Żywego Różańca, Rycerzom Jana Pawła II, lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej, Chórowi parafialnemu, glinojeckiej Drużynie Harcerskiej, pocztom sztandarowym, grupie motocyklowej GMG Freewind. Serdeczne podziękowania dla wszystkich zaangażowanych a także uczestników tego nadzwyczajnego wydarzenia, którym na sercu leżała pamięć o jego bohaterach i kształtowanie tożsamości narodowej.

Fot. MGBP Glinojeck