Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Miejsko-Gminna Biblioteka

Publiczna w Glinojecku

Nowości

Zaprzyjaźnione

glinojeck 
 gok
 glinojeck info
 fb-art

logo BN 120

logo instytut 120

BP 120

logo MKWCZ 120

legimi 120

logo BW 120

 

1 sierpnia Glinojeck uczcił 76 rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego

4 miniOrganizatorami uroczystości była Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Glinojecku oraz Ksiądz Proboszcz parafii św. Stanisława B.M. w Glinojecku.
     Wydarzenie rozpoczęło się uroczystą Mszą Św. w intencji poległych powstańców oraz ludności cywilnej Warszawy w 76 rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego. Podczas obchodów została przywołana i uczczona pamięć o tych którzy polegli w bohaterskiej i heroicznej walce o wolność Stolicy i Ojczyzny. O tysiącach żołnierzy i cywilów, którzy ginęli w wyniku masakr urządzanych przez oddziały niemieckie. Obchodziliśmy tą ważną datę zapisaną krwawo na kartach historii Polski z dumą i wdzięcznością dla tych, dzięki którym możemy dziś żyć w Wolnej i Niepodległej Polsce.


      W wyjątkowy klimat patriotyczny wprowadził publiczność koncert w wykonaniu: Krzysztofa Bigaja - krakowskiego wokalisty, autora muzyki i tekstów, aktora, malarza – człowieka wszechstronnie uzdolnionego artystycznie. Wokaliście akompaniował Mateusz Zastawny. Bogaty repertuar pt. „Piękna Niepodległa" zawierał najważniejsze polskie piosenki o i dla Ojczyzny. Usłyszeliśmy m.in. modlitwę obozową - pierwszą pieśnią żołnierską powstałą w okresie II Wojny Światowej -„O, Boże, skrusz ten miecz, co siekł nasz kraj", „Warszawo ma", „Biały Krzyż", „Mury", „Modlitwę o wschodzie słońca" czy „Ocalony, List do ludożerców, Pytasz mnie" – T. Różewicza, „Legię chłopców polskich" – K.K. Baczyńskiego. Była to prawdziwa uczta muzyczna dla duszy przypominająca nam najważniejsze patriotyczne, ojczyźniane wartości.
     Podczas obchodów zostały także przywołane wydarzenia historyczne przedstawiające genezę wybuchu Powstania Warszawskiego, fragment wspomnienia „W Powstaniu na Mokotowie" B. Wojciechowskiego oraz wiersz ukazujący tragizm żołnierza tułacza, który walczył o Polskę pt. „Stare Miasto" M. Ubysza we wzruszającej interpretacji Agnieszki Markowskiej – pedagoga, polonistki. Uroczystość zakończyła się wybrzmiałą syreną na „Godzinę W'.
     Kierownik Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej składa serdeczne podziękowania ks. A. Staniszewskiemu za współpracę oraz wszystkim, którzy włączyli się w oprawę wydarzenia: Rycerzom Jana Pawła II, Strażakom, E. Kuminiarczyk, A. Markowskiej, J. Gadomskiemu, A. Wróblewskiej.